New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Sześcioma, w tym czterema autorskimi, płytami utwierdził swoja pozycje na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013 r. Formacja była także jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014 r. Zespół brał również udział na w festiwalu Art Jazz Cooperation – Ukraina 2015.
Warto dodać, że zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze!
Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album „Something for now”, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą ilością koncertów w całej Polsce. W 2009 roku grupa New Bone nagrała drugą płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacją „Something for now”. W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined” (premiera: kwiecień 2012 rok). W sierpniu 2013 roku Pawła Kaczmarczyka zastąpił Dominik Wania, z którym zespół zarejestrował w 2014 r. album „Follow me”. Autorem większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk.
Grupa New Bone wystąpiła na wielu znaczących festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Sopot Molo Jazz Festival (Sopot 2012), RCK Pro Jazz Festival (Kołobrzeg 2013), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja – 2013), Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie – 2013), Varna Summer International Jazz Festival (Varna, Bułgaria – 2014).
Zespół występuje w składzie:
Tomasz Kudyk – trumpet, flugelhorn
MARCIN KONIECZKOWICZ – alto sax
Dominik Wania – piano
Maciej Adamczak – double bass
Dawid Fortuna – drums
Tomasz Kudyk
Trębacz, kompozytor, aranżer i producent. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jazz stał się jego pasją już w szkole średniej, na co niewątpliwie miał wpływ jego ojciec Jan Kudyk (lider Jazz Band Ball Orchestra). Zdobywał doświadczenie poprzez naukę wyniesioną z domu, udział w warsztatach jazzowych i kontakt ze środowiskiem muzycznym. W 1996 roku powołał do życia kwintet jazzowy New Bone, z którym nagrał pięć płyt, w tym trzy autorskie : „Something for now” (2004), „It’s not easy” (2009) i „Destined” (2012), oraz album – „Follow me” – miał swoją premierę w 2014 roku i na specjalnie zamówienie Teatru Witkacego płytę „Odjazzdowo” (2015). Tomasz Kudyk jest autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół New Bone. Do tej pory miał okazję współpracować między innymi z takimi muzykami, jak: Janusz Muniak, Maciej Sikała, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Arek Skolik, Joachim Mencel, Andrzej Cudzich, Jan Pilch, Marek Stryszowski, Leszek Kułakowski, Adam Pierończyk. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. W 2015 r. na podstawie osiągnięcia artystycznego – nagrania płytowego: „Destined” uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. W 2021 r. został mu nadany tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Jazzu w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.
MARCIN KONIECZKOWICZ
Krakowski saksofonista altowy oraz barytonowy. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie saksofonu oraz saksofonu jazzowego. W ciągu ostatnich lat został laureatem głównych nagród najważniejszych polskich konkursów i festiwali jazzowych m.in.: Fryderyk, Jazz nad Odrą, Jazz Juniors, Jazzowy Debiut Fonograficzny, Blue Note Poznań Competition. Na co dzień prowadzi ożywioną działalność koncertową na deskach krakowskich klubów jazzowych z zespołami: „Kuba Banaszek Quartet”, „Tercet Kamili Drabek”, „Michał Aftyka Quintet” oraz „Orchestra Dedicated” Wojciecha Groborza. Prywatnie – zapalony czytelnik Przekroju oraz entuzjasta kuchni roślinnej.
Dominik Wania
W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation. Współpracuje z takimi muzykami, jak Tomasz Stańko, Piotr Baron, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Lee Konitz, Eddie Henderson, Gary Thomas. Uczestniczy także w projektach Maciej Obara Quartet i Noise Trio. W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe, udział w wielu festiwalach, a także liczne nagrody, m. in. na 41. Festiwalu Jazz Nad Odrą (2005) i w Konkursie Pianistów Jazzowych w Warszawie (2005). Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA. Pracuje także na stanowisku asystenta/doktoranta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W czerwcu 2013r. nakładem wydawnictwa ForTune®, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”. W kwietniu 2014r. Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.
Maciej Adamczak
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.
Dawid Fortuna
Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie – 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami. Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami – Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację – TTS Trio. Miał okazje występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.