• Post category:news

We strongly encourage you to read the review of “Follow me” album published in the July issue of “Jazz Forum” magazine, written by Piotr Baron. Below you will find it in Polish.

“Płyta “Follow me” to festiwal aranżerów. Opracowania utworów Bronisława Kapera i Henryka Warsa olśniewająco sporządzone przez Dominika Wanię, Andrzeja Jagodzińskiego, Tomasza Kudyka i Joachima Mencla skrzą się feerią nowoczesnych pomysłów, ingerujących głęboko w teksturę dzieła, aczkolwiek nienaruszających jego istoty. Mamy do czynienia z akustycznym jazzem wpisującym się w bardzo nowoczesny mainstream, gdzie nie ma na szczęście wątpliwości, że to jazz.
Kwintet gra wybornie. Bębny i bas swingują równo i razem, pianista udowadnia po raz kolejny swoją najwyższą, światową klasę, a frontmani radzą sobie z arcytrudnym materiałem tak świetnie, że słuchacz nie domyśla się nawet, z jak trudnym zadaniem przyszło im się zmierzyć. Bowiem autorskie opracowania tradycyjnych piosenek (kilka z nich zyskało status standardów grywanych na jam sessions na całym świecie) całkowicie pozmieniały ich styl, rytmikę, harmonię, niekiedy i melodię. Swingowe evergreeny zostały tu podane w neobopowym sosie, gdzie trzeba dobrze się wsłuchać, by rozpoznać oryginalne dzieło.
Zatem niech nie zwiedzie nas repertuar. To na wskroś nowoczesny, polimetryczny, polirytmiczny, zreharmonizowany i doskonale zagrany jazz. Dobrze, że są młodzi artyści, którzy kultywują rodzimą tradycję parajazzowych czy wręcz jazzowych dokonań, jakich wiele zostało napisanych i nagranych w dwudziestoleciu międzywojennym. A że czas płynie nieubłaganie, mamy dzisiaj taki właśnie kształt tej właśnie muzyki.”

Piotr Baron, Jazz Forum 7-8, 2014