• Post category:aktualności

W ostatnim numerze magazynu Jazz Forum ukazała się recenzja pióra Piotra Barona, który o płycie „Follow me” napisał m.in., że jet prawdziwym festiwalem aranżerów. Zachęcamy do zapoznania się z całością tekstu.

„Płyta „Follow me” to festiwal aranżerów. Opracowania utworów Bronisława Kapera i Henryka Warsa olśniewająco sporządzone przez Dominika Wanię, Andrzeja Jagodzińskiego, Tomasza Kudyka i Joachima Mencla skrzą się ferią nowoczesnych pomysłów, ingerujących głęboko w teksturę dzieła, aczkolwiek nienaruszających jego istoty. Mamy do czynienia z akustycznym jazzem wpisującym się w bardzo nowoczesny mainstream, gdzie nie ma na szczęście wątpliwości, że to jazz.
Kwintet gra wybornie. Bębny i bas swingują równo i razem, pianista udowadnia po raz kolejny swoją najwyższą, światową klasę, a frontmani radzą sobie z arcytrudnym materiałem tak świetnie, że słuchacz nie domyśla się nawet, z jak trudnym zadaniem przyszło im się zmierzyć. Bowiem autorskie opracowania tradycyjnych piosenek (kilka z nich zyskało status standardów grywanych na jam sessions na całym świecie) całkowicie pozmieniały ich styl, rytmikę, harmonię, niekiedy i melodię. Swingowe evergreeny zostały tu podane w neobopowym sosie, gdzie trzeba dobrze się wsłuchać, by rozpoznać oryginalne dzieło.
Zatem niech nie zwiedzie nas repertuar. To na wskroś nowoczesny, polimetryczny, polirytmiczny, zreharmonizowany i doskonale zagrany jazz. Dobrze, że są młodzi artyści, którzy kultywują rodzimą tradycję parajazzowych czy wręcz jazzowych dokonań, jakich wiele zostało napisanych i nagranych w dwudziestoleciu międzywojennym. A że czas płynie nieubłaganie, mamy dzisiaj taki właśnie kształt tej właśnie muzyki.”

Piotr Baron, Jazz Forum 7-8, 2014